Akustiniai blokeliai

Akustiniai blokeliai turi pagerintas garso izoliacijos ir nedegios mūrinės sienos technines savybes. Dažniausiai akustiniai blokeliai naudojami vidinių pertvarų mūrijimui, kur reikalaujama padidinta garso izoliacija. Dėl didesnio šių blokų mechaninio ir ugnies atsparumo juos galima naudoti statant ne tik vidines, bet ir išorines padidinto atsparumo sienas, o taip pat mūrijant ugniasienes. Iš šių blokelių statant gyvenamų pastatų išorės sienas reikalingas papildomas, ne mažiau kaip 18 cm šilumos izoliacijos sluoksnis (mineralinė vata arba polistireninis putplastis).

Akustiniai blokeliai

Akustinių blokelių palyginimas su kitais blokeliais
Gaminant Akustinį keraminį bloką, sumažintas „tuštumų" kiekis, lyginant su įprastais statybiniais blokais, todėl blokas turi didesnį tūrio svorį (1250 kg/m3). Be to šis blokas tankesnis ir sunkesnis, turintis aukštesnius garso izoliacijos rodiklius (R'w 55 dB), taip pat turintis aukštesnį stiprį gniuždant (20 N/mm2) ir atsparumą ugniai (REI 240 min.).
Statant iš 25 centimetrų storio Keraterm blokų dažniausiai užtikrinami garso izoliacijai keliami reikalavimai, tačiau pasitaiko atvejų, kai pastato arba patalpų funkcijos reikalauja laikytis aukštesnės garso izoliacijos parametrų. Tokiu atveju konstrukcijai būtina įrengti papildomus garso izoliacijos sluoksnius. Būna situacijų, kai atskiriant visuomeninės reikšmės patalpas, jas privaloma atskirti nedegia mūrine siena, o taip pat įrengti papildomą garso izoliaciją. Pavyzdžiui, būtina atskirti diskoteką nuo kino salės, kurios įrengtos gretimai viename pramogų centre.

 

Namo statyba iš betoninių Haus blokelių

Bet koks pastatas tūri būti statomas pagal atitinkama projektą. Sienų konstrukcija, priklausomai nuo numatytų medžiagų ir apkrovų parenkamą ir apskaičiuojama pagal galiojančius Lietuvoje normatyvinius dokumentus: Statybos technini reglamentą STR 2.05.09:2005 Mūrinių konstrukcijų projektavimas, arba Lietuvos standartą LST EN 1996-1-1:2006 Eurokodas 6. Mūrinių konstrukcijų projektavimas.
Namo statyba iš betoninių Haus blokeliųProjektavimo metu projektuotojas įvertiną inžinerinių kanalų, laidų ir kitų komunikacijų buvimą ir atitinkamai apskaičiuoja mūro konstrukcija. Dažnai komunikacijų pravedimui naudojamas sprendimas:
- horizontalios komunikacijos įrengiamos grindyse po išliginamojo betono sluoksnio (specialiam 3-4 cm storio smėlio sluoksnyje);
- vertikalios komunikacijos - specialiose angose ir šachtose.
Betoniniai tuščiaviduriai blokeliai yra mūro medžiaga jau dešimtmečiais užrekomendavusi save Europoje ir Amerikoje. Iš tokių blokelių pasaulyje yra pastatyta daugybė daugiaaukščių ir mažaaukščių gyvenamųjų namų, pramoninių ir visuomeninio naudojimo pastatų, garsių architektūrinių šedevrų.
Betoniniai tuščiaviduriai blokeliai projektuojant mūro konstrukciją neturi jokių ypatumų prieš kitas analogiškas mūro medžiagas - keramines, silikatines, akyto betono, keramzitbetonio blokelius. Apkrovų skaičiavimui ir mūro konstrukcijos projektavimui naudojamos tų pačių standartų formulės, lentelės ir metodai. Tinkamai suprojektuotai ir pastatytai sienai iš pasirinktų statybinių medžiagų ateityje neatsiranda jokių trukumų.
Jeigu statybos eigoje arba pastato eksploatavimo metų atsiranda būtinumas įrengti nenumatytą projektavimo metų inžinerinį kanalą kertantį sieną, tą galimybę tūri įvertinti pastato projektuotojas.
Geriausias sprendimas įrengti kanalą - gręžimas skirtu betonui grąžtu arba atitinkamo freza diametro.
Priklausomai nuo stogo konstrukcijos ir apkrovos pasirenkamas juo rėmimo ir tvirtinimo prie sienų būdas. Vienas iš daugybių sprendimų - betoninis žiedas sienos viršuje (vainikas), kitas - mūrtašis.
Visiems blokelių tipams tuščiaviduriams ar pilnaviduriams, neatsižvelgiant į jų medžiagą, tinkamą sprendimą tūri parengti projektuotojas.

Parengta pagal UAB Vilniaus Betono Gaminiai medžiagą

Blokeliai

Statytojas, besiruošiantis pirkti medžiagas mūrui, stengiasi kuo daugiau sužinoti apie statybinių blokelių sudėtį, šiluminę varžą, drėgmės įgeriamumą, ilgaamžiškumą, jų stiprumą. Trumpai pristatysime šiuo metu rinkoje esančius populiariausius blokelius bei jų sudėtį:

1. Keraminiai blokeliai - gaminami iš aukščiausios kokybės molio. Jie pasižymi tiksliais matmenimis, geromis šilumos bei garso izoliacinėmis savybėmis, dideliu tvirtumu bei atsparumu ugniai. Galima naudoti tiek išorinių, tiek ir vidinių sienų mūrijimui;
2. Keramzitbetonio blokeliai gaminami vibracinio presavimo būdu iš keramzito, cemento ir vandens. Keramzitas tai aukštoje temperatūroje kepto molio granulės, kurios net keturis kartus lengvesnės už gamtoje randamus užpildus ir pasižymi geromis termoizoliacinėmis savybėmis. Cementas - rišančioji medžiaga, nebijanti vandens ir turinti puikų sukibimą su tinku;
3. Akyto betono (dujų silikato) blokeliai - tai smulkiai sumaltas kvarcinis smėlis surištas rišiklio pagalba, o akyto betono poros gaunamos naudojant suslėgtus garus;
4. Silikatiniai blokeliai gaminami iš kvarcinio smėlio, kalkių ir vandens. Suformuoti galingais presais, veikiami prisotintų vandens garų, aukšto slėgio ir 200 °C temperatūros, jie visiškai suakmenėja.

Vienas svarbesnių statybinių blokelių parametrų yra blokelių šiluminė varža.
Kaip pavyzdį panagrinėkime sienos storį 25 cm. Keraminių blokelių neapšiltintos sienos varža būtų apie 1, keramzitbetonio blokelių varža apytiksliai siektų 1,24, tos pačios sienos storio akyto betono (dujų silikato) blokelių varža sausoje būklėje būtų apie 2, silikatinių blokelių varža sausoje būklėje siektų apytiksliai 0,45.

Kalbant apie šiltą namo sieną visuomet reikėtų prisiminti, kad jos šiluminis laidumas priklauso ne vien nuo pačios medžiagos terminių savybių, tačiau ir nuo drėgmės kiekio joje. Keraminiai blokeliai įgeria apie 7 procentus drėgmės. Keramzitbetonio blokeliai dėl uždarų pūsto molio granulių neleidžia drėgmei kauptis. Keramzitbetonio blokeliai puikiai ventiliuojasi, todėl patekusi drėgmė labai greitai išdžiūsta. Akyto betono (dujų silikato) blokelių įgeriamumas projektinėje būklėje siekia 17 procentų. Silikatinių blokelių drėgmės įgeriamumas siekia taip pat17 procentų.

Lietuvos sąlygomis statybiniai blokeliai turėtų atlaikyti ne mažiau kaip 25 šalčio ciklus. Keraminių blokelių atsparumas šalčiui yra 25 ciklai, keramzitbetonio blokelių atsparumas yra netgi 50 ciklų. Turint tokį didelį atsparumą šalčiui, namo šeimininkas, nespėjęs pabaigti konstruktyvo iki pirmųjų speigų, gali ramiai palikti statybas žiemoti. Akyto betono (dujų silikato), kaip ir silikato blokeliai išlaiko 35 šalčio ciklus.

Statybose svarbu ne tik atsparumas drėgmei ir šalčiui, bet taip pat ir atsparumas gniuždymui. Nuo to priklauso kelių aukštų galėsime statyti pastatą, kokias galėsime montuoti perdengimo plokštes, nuo to priklausys ir stogo konstruktyvas. Keraminių blokelių atsparumas gniuždymui yra nuo 10 iki 15 Mpa. Keramzitbetonio blokelių atsparumas gniuždymui yra nuo 3 iki 5 Mpa. Akyto betono blokelių (dujų silikato) – nuo 1,7 iki 2,4 Mpa. Silikatiniai blokeliai pasižymi didžiausiu atsparumu gniuždymui - nuo 10 iki 17,5 Mpa.

Visos šios medžiagos priklauso nedegių medžiagų klasei.

Taigi, ruošiantis statyti, svarbu įvertinti medžiagų pranašumus ir trūkumus, gaminio matmenų tikslumą, nuo ko priklauso apdailinių medžiagų poreikis, termoizoliacines savybes, kas įtakos apšiltinimo sistemos parinkimą, įvertinti atsparumą šalčiui bei drėgmei.